Prečo si najať profesionálneho maliara a neskrášliť si svoj príbytok sám.

profesionálny maliar

Prišla tá chvíľa, kedy sa už nemôžete pozerať na svoje vyblednuté a popraskané steny. Chcete to čo najskôr napraviť premaľovaním alebo tapetovaním izby, možno aj celého bytu. Tu sa ale objavuje otázka, ktorá môže v konečnom dôsledku zásadne ovplyvniť finálnu kvalitu práce. Mnoho ľudí si myslí, že pár ťahov štetcom a pohyb valčekom po stene zvládnu. Treba ale povedať, že existuje niekoľko dôvodov, prečo si na prácu s farbami na stenu objednať profesionála.

Čo zvážiť pred maľovaním?

Vymaľovať obývačku zvládne každý, netreba na to vyštudovať umeleckú školu. Rozdiel ale môže byť v kvalite a rýchlosti práce. Preto sa často oplatí najať niekoho, kto sa tomu venuje.  Je potrebné sa zamyslieť ešte nad jednou vecou – farieb na steny je veľa, preto si treba správne vybrať. Základná otázka je, či idete maľovať interiér, alebo exteriér. Farby na vonkajšie použitie majú odlišné vlastnosti, sú odolnejšie voči vplyvom počasia. Taktiež si treba uvedomiť, na aký podklad idete farbu aplikovať. Každá je pripravená na iný materiál a ak použijete nesprávnu kombináciu farby a podkladu, môže z toho vzniknúť neprofesionálne vymaľovaná stena a hlavne zbytočne vyhodené peniaze. Už pri fáze výberu farby je výhodné mať odborníka na maľovanie, nakoľko vám poskytne praktické rady ohľadne výberu farby na stenu.

Dôvody prečo si najať profesionálneho maliara

Pokiaľ máte na maľovanie vedomosti, skúsenosti a energiu, choďte do toho. Tu je však niekoľko dôvodov, prečo si zaplatiť niekoho, kto to urobí za vás:

  • Nemusíte sa zaoberať zdĺhavou prípravou. Namiesto toho iba skontrolujete maliara, či robí všetko ako má. Každý asi vie, že aby sa neurobil neporiadok, treba všetko prekryť nejakou ochranou, páskou prelepiť vypínače, zárubne, rôzne lišty a všetko, čo nechcete zatrieť farbou. Je to asi najotravnejšia časť celého maľovania, ale ak nechcete aby farba na stenu bola okrem steny aj všade inde, je to potrebné. Ak si najmete profesionála, netreba mu ani vysvetľovať, čo musí zakryť, aby to nezamaľoval, dôležité je, že sa s tým nemusíte trápiť vy.
  • Výber produktov necháte na skúsenejšieho. Maliar, ktorý maľuje už niekoľko rokov, bude určite vedieť viac o tom, čo použiť a čo nie. Ušetrí vám to behanie po obchodoch a pýtanie sa nie celkom skúsených predajcov. Maliari tiež vedia povedať, koľko farby sa kde reálne minie a dokážu vám dať praktické rady, nie len to čo je napísané na obaloch. Majú prehľad v najnovších metódach a výrobkoch, takže máte istotu že to čo bude použité je naozaj to najlepšie čo sa dá získať. Dôležité je, sa s maliarom skontaktovať ešte pred samotným maľovaním, lebo aj on aspoň bude vedieť s akým typom farby na stenu bude pracovať a vie sa na to lepšie pripraviť.
  • Profesionál už má vybavenie, ktoré potrebuje. Takže opäť platí, že sa vyhnete situáciám, kedy maľujete a zrazu zistíte, že potrebujete ešte nejaký nástroj. Preto rýchlo bežíte do obchodu a opäť to len zaberie viac času a peňazí. Maliar, ktorý maľuje už dlho, si bude po prvej návšteve vašich priestorov vedieť priniesť presne to čo potrebuje. Vďaka tomu sa nebude ničím zdržiavať. A vy aspoň nebudete musieť kupovať nič, čo použijete raz a potom to bude niekoľko rokov zaberať miesto v pivnici.
  • Dobrý maliar si bude vedieť pripraviť povrch. Tu sa tiež spolieha na vedomosti a skúsenosti profesionála. Každá farba na stenu má iné požiadavky na podklad. Niektoré sa dajú dať na predošlú vrstvu farby, pri iných treba predchádzajúcu farbu odstrániť. Aby ste sa vyhli trápeniu s čítaním návodov, článkov na internete a pýtania sa kamarátov, najmite si maliara. Ten bude hneď vedieť čo robiť a rád vám pomôže. Zaručí sa tým aj lepšia kvalita farby, čo je pri maľovaní priestorov, kde budete žiť, určite veľmi dôležité.
  • Profesionál si všimne to, čo vy nie. To vôbec nie je tým, že vy si nevšímate dôležité veci. Je to spôsobené len jeho skúsenosťami. Už od prípravy na maľovanie sa možno stretnete s postupmi, ktorým nebudete rozumieť. Je to úplne v poriadku, on len robí svoju prácu tak, aby zabrala čo najmenej času a aby sa všetko ostatné vybavenie izby zachovalo v čo najlepšom stave. Pokojne sa ho pýtajte na všetko, čomu nerozumiete.
  • Ak maliar urobí neporiadok, nemal by to byť váš problém. Dobrí maliari si po sebe všetko odpracú a váš byt dajú do stavu, v akom bol keď sa začínalo s maľovaním. Tí najlepší urobia všetko pre to, aby sa po maľovaní iba strhali pásky, zmotali ochranné fólie a nič ďalšie sa nemuselo riešiť. Samozrejme, to závisí od dohody s maliarom, lebo za upratovanie bytu a utieranie farby z miest, kde nemá byť, bude asi za nejaký poplatok. A tiež by mal dať byt do stavu, v ktorom sa bude dať aspoň čiastočne používať, ak maľovanie trvá niekoľko dní. To vám celú vec spríjemní, lebo ak by ste po dni maľovania mali ešte čiastočne upratovať miesta, kde ste pracovali, asi by ste čoskoro farby na stenu od únavy a hnevu zahodili aj s náradím.
  • Máte veľmi presný odhad ohľadne práce. Na maľovaní je najhoršie to, že neviete, kedy to celé skončí, hlavne ak vám do toho prídu ešte nejaké komplikácie mimo samotného maľovania. S maliarom si na začiatku poviete dokedy by práca mala byť hotová, koľko bude stáť, čo všetko sa bude diať, možno vám bude vedieť aj naplánovať ktorú izbu kedy vymaľuje. To vám mnoho vecí uľahčí, lebo budete môcť oveľa jednoduchšie organizovať všetko okolo maľovania, ale aj mimo neho.

Okrem týchto tipov ešte na záver jedna rada. Dajte si pred začiatkom práce overiť spoločnosť, z ktorej maliar pochádza. Pýtajte si záznamy predošlých prác alebo hodnotenia od ostatných ľudí, aby ste mali istotu že si kupujete kvalitnú službu. Nesnažte sa ušetriť tým, že budete vyhľadávať najlacnejšiu službu. Tam ale stúpa riziko toho, že práve váš byt pre bude slúžiť ako tréning pre začínajúcich maliarov alebo neprofesionálov. Taktiež sledujte organizáciu práce a to, či prichádzajú čistí, s čistým náradím, lebo to o konkrétnom maliarovi veľa prezradí.

Nech už farby na stenu nanášate vy sami, alebo na to máte ľudí, hlavne sa sústreďte na kvalitu a precíznosť práce. Predsa len nie je príjemné žiť v byte, ktorý je nekvalitne vymaľovaný.

Článok pre vás pripravil Peter z Bluestork.

WordPressu sa venujem sa mu od roku 2010. Pracujem s témami dobrej kvality a upravujem ich dizajn. Časom som získal skúsenosti v zrýchľovaní stránok, so zabezpečením ich ochrany a zviditeľnením vo vyhľadávačoch- SEO optimalizácia. Pri hľadaní optimálneho riešenia pre marketing ma zaujal obsahový marketing, ktorý považujem za najsilnejší nástroj marketingu a preto sa mu venujem. Snažím sa tvoriť kvalitný obsah v súvislosti s týmito témami.