Tapety vliesové, papierové, alebo aké?

rôzne tapety na steny v spálni

Tapety vlieslové, papierové, alebo aké?

Každý chce mať svoje bývanie čo najkajšie, to je úplne bežné. Avšak nie vždy sa to dá dosiahnuť maľovaním a obrazmi. Preto sa veľa ľudí prikláňa k riešeniu, ktoré ponúka obrovské množstvo farebných, ale aj vzorovaných riešení. Už podľa nadpisu sa dá vytušiť, že ide práve o tapety. V poslednej dobe sú práve pekné tapety moderným spôsobom vyzdobenia interiéru. Ale tapetovanie nie je úplne jednoduché. Problémy môžu nastať hneď v prvom kroku a to je výber správnej tapety. Nižšie nájdete všetko dôležité, čo pred výberom tapiet potrebujete vedieť, aby ste si vybrali čo najlepšie.

Tu nájdete návod ako lepiť vliesové tapety.

Rozdelenie podľa materiálu

Tapety nájdete vyrobené z rôznych materiálov. Každý materiál má svoje vlastné výhody a zároveň aj nevýhody, preto je dôležité sa o nich dozvedieť viac. Vďaka tomu si budete môcť vybrať presne to, čo patrí na vašu stenu.

Vliesové tapety

na trh prišli ako jedny z posledných, ale ich popularita narástla naozaj rýchlo. Preto sú považované za najmodernejšie tapety. Na prvom mieste medzi ostatnými tapetami sa usadili hlavne pre niekoľko pozitívnych vlastností. Asi najvýznamnejšou výhodou je narábanie s nimi, ktoré je veľmi jednoduché. Ľudia ich uprednostňujú vďaka tomu, že ich lepenie zvládne skoro každý a v porovnaní s ostatnými ani netrvá veľmi dlho.

Rozdiel spočíva v tom, že lepidlo sa nenanáša na tapetu, ale na stenu. To znamená, že tapeta si zachová rozmery a manipulácia s ňou bude niekoľkokrát pohodlnejšia. Takisto bude jednoduchšie aj odlepovanie tapety, lebo sa pri tom netrhajú na menšie kusy.
Vliesové tapety sú vyrobené z priedušného materiálu, ktorý sa skladá z buničiny a syntetických vlákien. To zaručuje priedušnosť a aj pomerne vysokú odolnosť tapety. Vďaka pevnosti tohto typu sa nemusíte báť toho, že by vám ich zničili deti. Okrem toho sa vyznačujú aj tepelnou a zvukovou izoláciu na dobrej úrovni.

Papierové tapety

postupne strácajú na obľúbenosti, lebo sa vyvíjajú stále nové materiály ponúkajúce viac výhod. Tapety z papiera boli veľmi populárne v minulosti, kedy sa z nich stal priam až módny trend, takže každý musel mať pekné tapety niekde v byte. Dnes už ale ľudia majú možnosť vybrať si aj kvalitnejšie materiály a preto papier využívajú stále zriedkavejšie. Nevýhodou papierových tapiet je to, že sa ľahko trhajú a ich lepenie je proces, ktorý si často vyžaduje pomoc skúsených ľudí. Ešte pred lepením na stenu sa musia nechať nasiaknuť lepidlom, pri čom sa môžu meniť ich rozmery a to často znamená problémy.

Takisto všetci vieme, ako sa manipuluje s mokrým papierom.
Tam ale problémy nekončia. Papier je náchylný aj na jednoduché poškriabanie sa, prípadne roztrhnutie aj priamo na stene. Umývanie je tiež takmer nemožné, takže menšie deti alebo zvieratá sú často ich hlavným nepriateľom. Strhávanie tapiet je tiež náročné, keďže sa z nich odtrhávajú menšie kúsky, trvá to dlho a narobia veľa neporiadku. Ich výhodami ale ostáva cena, ktorá je jedna z najnižších v porovnaní s konkurenčnými materiálmi tapiet. Aj ponuka vzorov je veľmi široká, čo poteší hlavne ľudí so špecifickými požiadavkami.

Vynilové tapety

sú to najlepšie, čo si môžete vybrať v prípade, že hľadáte ľahko udržovateľné pokrytie steny. Ich hlavnou výhodou je to, že vrstvu vynilu môžete pokojne umývať a v prípade kvalitne urobených tapiet sa im nič nestane. Ich odolnosť voči škrabancom je tiež vyššia, než u ktorýchkoľvek iných. Kvalita tohto typu závisí na tom, koľko vrstiev sa nanesie na podklad. Podklad je z papiera, takže tapetovanie nebude jednoduché, ale vrstvy vynilu na ňom vám zaručia že tapeta vydrží.
Určite vás poteší aj ich schopnosť zakrývať menšie praskliny v stenách a vyrovnať niektoré nerovnosti. Problémom ale je, že PVC, čo je hlavná zložka vynilových tapiet, nie je vhodné do spálne alebo detskej izby. Má svoj typický, plastový zápach a dlhodobé dýchanie v nevetranej miestnosti by nemuselo byť úplne najpríjemnejšie. Avšak do kuchyne, alebo kúpeľne je to jedna z najlepších možností.

Textilné tapety

budú zaujímavé pre ľudí, ktorí sú ochotní zaplatiť aj väčšie množstvo peňazí za výrobok, ktorý je pre náročnejších. Je to jeden z modernejších typov tapiet, ktorý sa považuje za asi najluxusnejší – je to z dôvodu ceny materiálov a zložitosti procesu výroby, tomu je samozrejme prispôsobená aj cena. Textilné tapety majú niekoľko druhov, ktoré väčšinou spočívajú v kombinácii s iným typom tapety. Sú to napríklad textilné tapety s vliesovým podkladom, alebo s tenkou vrstvou vynilu. Ich hlavnou výhodou je izolačná schopnosť, keďže sú jedným z najlepších tepelných, ale aj zvukových izolantov.

Pretierateľné tapety

sú dobrou voľbou pre ľudí, ktorí chcú mať na stene vlastný náter, ale hľadjú pod neho nejaký podklad. Spodná vrstva býva vyrobená z vliesu, takže jej lepenie nebude veľmi zložité. Na ňu sa po nalepení nanáša náter, ktorý si každý zvolí ako chce. Výhodou je to, že keď sa rozhodnete že už danú farbu nechcete, tapety môžete strhnúť a máte nedotknutú stenu. V prípade náteru priamo na stenu by bolo maľovanie inou farbou oveľa náročnejšie, lebo by ste sa najprv museli zbaviť pôvodnej farby. Vlastnosti má podobné ako vliesové tapety, takže je vhodná aj do miestností kde sa budú pohybovať deti.

Výber peknej tapety

To, či bude v konečnom dôsledku tapeta vyzerať pekne, alebo budete ľutovať že ste ju lepili, závisí od niekoľkých vecí. Aby ste sa nemuseli chytať za hlavu, prečítajte si niekoľko rád a ušetrite si tým peniaze aj čas.

Tvar izby

je vec, nad ktorou sa niektorí ľudia nezamyslia pred tapetovaním a potom s výsledkom tapetovania nie sú spokojní. To, ako máte usporiadané steny, ako je celá miestnosť vytvarovaná, alebo koľko otvorov je v stenách, dokáže rozhodnúť o konečnom vzhľade vašich tapiet. Odborníci na interiéry radia, že ak máte v stenách veľa okien a dverí, prípadne nejaké kúsky umenia zaberajúce veľa plochy, nemusí mať tapeta správny „účinok“. V prípade, že jej nedoprajete dostatok miesta, nebude vedieť ovplyvniť vaše oko tak, aby ste sa pri pohľade na ňu cítili, že tam aj reálne je a skrášľuje vašu izbu.

Farba

dokáže robiť zázraky. Možno s tým ešte nemáte skúsenosti, ale farby a vzory dokážu úplne zmeniť to, ako miestnosť vnímate. Na rôznych miestach nájdete rady o tom, ako ktorá farba zmení pocit v priestore. Napríklad to, že tmavé farby priestor zmenšujú a bledé zväčšujú. Taktiež treba dávať pozor na to, do akej izby ide tapeta. Ďeťom vyberajte svetlejšie farby, ale ak trvajú na niečom inom, doprajte im to. Dosiahnete tak to, že sa vo svojej izbe budú cítiť pohodlnejšie a šťastnejšie. Len nezabúdajte, že si môžete vybrať akokoľvek modernú tapetu podľa farby, ale ak nebude sedieť s rozložením vašej izby, výsledok nemusí byť pekný.

Vzory

dokážu tiež podobne ako farby meniť to, ako priestor vnímate. Preto si dajte záležať aj na výbere vzoru. Aj tu platí niekoľko pravidiel, na ktoré netreba zabúdať. Vzory, ktoré smerujú vodorovne, vám miestnosť opticky znížia a rozšíria. Naopak zvislý vzor vám opticky dvihne strop.

Tapety sú veľmi všestranným nástrojom, ktorý vám z bývania dokáže urobiť ešte pohodlnejšie a krajšie priestory. Avšak dávajte si pozor, lebo aj pekné tapety dokážu pri troche nepozornosti urobiť vizuálne škody. Možno teda bude lepšie, ak si zavoláte niekoho na pomoc, veď dnes už nájdete veľa interiérových návrhárov, ktorí sa postarajú o dobrý výsledok tapetovania.

Článok pre vás pripravil Peter z Bluestork.

WordPressu sa venujem sa mu od roku 2010. Pracujem s témami dobrej kvality a upravujem ich dizajn. Časom som získal skúsenosti v zrýchľovaní stránok, so zabezpečením ich ochrany a zviditeľnením vo vyhľadávačoch- SEO optimalizácia. Pri hľadaní optimálneho riešenia pre marketing ma zaujal obsahový marketing, ktorý považujem za najsilnejší nástroj marketingu a preto sa mu venujem. Snažím sa tvoriť kvalitný obsah v súvislosti s týmito témami.

33 reakcie/ií na “Tapety vliesové, papierové, alebo aké?

 1. Hey Guys,

  Warning: From February 2024, all existing email autoresponders will become obsolete!

  In fact, if you want to send marketing emails, promotional emails, or any other sort of emails starting in February 2024, you’ll need to comply with Gmail’s and Yahoo’s draconic new directives.

  They require regular marketers like you and I to setup complex code on sending domains… and existing autoresponders like Aweber and GetResponse are not helping: they’re requesting you do all the work, and their training is filled with complex instructions and flowcharts…

  How would you like to send unlimited emails at the push of a button all with done-for-you DMARC, DKIM, SPF, custom IPs and dedicated SMTP sending servers?

  What I mean by all of that tech talk above, is that with ProfitMarc, we give you pre-set, pre-configured, DONE-FOR-YOU email sending addresses you can just load up and mail straight away.

  We don’t even have any “setup tutorials” like other autoresponders either, because guess what: we already did all the setup for you!

  All of our built-in sending addresses and servers are already pre-warmed with Gmail and Yahoo and they’re loving us: 99% inbox rate is the average!

  ⇒ Grab your copy here! ⇒ https://ext-opp.com/ProfitMarc

 2. Hey Guys,

  Warning: From February 2024, all existing email autoresponders will become obsolete!

  In fact, if you want to send marketing emails, promotional emails, or any other sort of emails starting in February 2024, you’ll need to comply with Gmail’s and Yahoo’s draconic new directives.

  They require regular marketers like you and I to setup complex code on sending domains… and existing autoresponders like Aweber and GetResponse are not helping: they’re requesting you do all the work, and their training is filled with complex instructions and flowcharts…

  How would you like to send unlimited emails at the push of a button all with done-for-you DMARC, DKIM, SPF, custom IPs and dedicated SMTP sending servers?

  What I mean by all of that tech talk above, is that with ProfitMarc, we give you pre-set, pre-configured, DONE-FOR-YOU email sending addresses you can just load up and mail straight away.

  We don’t even have any “setup tutorials” like other autoresponders either, because guess what: we already did all the setup for you!

  All of our built-in sending addresses and servers are already pre-warmed with Gmail and Yahoo and they’re loving us: 99% inbox rate is the average!

  ⇒ Grab your copy here! ⇒ https://ext-opp.com/ProfitMarc

 3. Hey Guys,

  Warning: From February 2024, all existing email autoresponders will become obsolete!

  In fact, if you want to send marketing emails, promotional emails, or any other sort of emails starting in February 2024, you’ll need to comply with Gmail’s and Yahoo’s draconic new directives.

  They require regular marketers like you and I to setup complex code on sending domains… and existing autoresponders like Aweber and GetResponse are not helping: they’re requesting you do all the work, and their training is filled with complex instructions and flowcharts…

  How would you like to send unlimited emails at the push of a button all with done-for-you DMARC, DKIM, SPF, custom IPs and dedicated SMTP sending servers?

  What I mean by all of that tech talk above, is that with ProfitMarc, we give you pre-set, pre-configured, DONE-FOR-YOU email sending addresses you can just load up and mail straight away.

  We don’t even have any “setup tutorials” like other autoresponders either, because guess what: we already did all the setup for you!

  All of our built-in sending addresses and servers are already pre-warmed with Gmail and Yahoo and they’re loving us: 99% inbox rate is the average!

  ⇒ Grab your copy here! ⇒ https://ext-opp.com/ProfitMarc

 4. Hey Guys,

  Warning: From February 2024, all existing email autoresponders will become obsolete!

  In fact, if you want to send marketing emails, promotional emails, or any other sort of emails starting in February 2024, you’ll need to comply with Gmail’s and Yahoo’s draconic new directives.

  They require regular marketers like you and I to setup complex code on sending domains… and existing autoresponders like Aweber and GetResponse are not helping: they’re requesting you do all the work, and their training is filled with complex instructions and flowcharts…

  How would you like to send unlimited emails at the push of a button all with done-for-you DMARC, DKIM, SPF, custom IPs and dedicated SMTP sending servers?

  What I mean by all of that tech talk above, is that with ProfitMarc, we give you pre-set, pre-configured, DONE-FOR-YOU email sending addresses you can just load up and mail straight away.

  We don’t even have any “setup tutorials” like other autoresponders either, because guess what: we already did all the setup for you!

  All of our built-in sending addresses and servers are already pre-warmed with Gmail and Yahoo and they’re loving us: 99% inbox rate is the average!

  ⇒ Grab your copy here! ⇒ https://ext-opp.com/ProfitMarc

 5. Vaping24 is your go-to destination for all vaping needs. From premium e-liquids to cutting-edge devices, we provide a diverse selection, exceptional service, and fast delivery to satisfy every vaper’s cravings.

 6. Raz TN9000 Flavors boasts an extensive selection of nine thousand tantalizing flavor options, catering to every palate. Explore a world of diverse and satisfying vaping experiences with their premium range of e-liquids.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *