Trendy maľovania

Trendy maľovania 2018 a kto ich určuje

Každým novým rokom k nám prichádzajú nové farebné trendy. Existujú rôzne spoločnosti, ktoré sa zaoberajú farbami z profesionálneho hľadiska a predpovedajú celosvetové trendy v oblasti farieb. Netýka sa to len farieb v oblasti interiérového dizajnu, ktorým sa budeme zaoberať v tomto článku, ale týka sa to aj módy a rôznych druhov priemyslu, kde farba hrá dôležitú úlohu. Jednou takou spoločnosťou je Pantone, ktorá určuje farby roka a rôzne farebné trendy na určité obdobie, alebo sezónu. Táto spoločnosť poskytuje konzultácie rôznym spoločnostiam a pomáha im pri vytváraní farebnej charakteristiky ich zamerania, taktiež spolupracuje s dôležitými hráčmi v oblasti, kde farebná identita hrá dôležitú úlohu.

Spoločnosť Pantone vyhlásila na rok 2018 farbu roka „Ultra Violet“, na koláži môžte vidieť aj TOP 12 paletu farieb jari 2018. Ultrafialová od Pantone je dramaticky provokatívna, nepochybne odvážna a krásna.

Samozrejme v interiérovom dizajne sa používajú rôzne kombinácie týchto farieb, módnou na tento rok je dokonca aj čierna, ktorá s rôznymi doplnkami vyzerá naozaj skvele a elegantne. Existujú rôzne odtiene čiernej, ktoré pôsobia mäkším dojmom.  Čiernu možno kombinovať fialovou, uhľovou, alebo modrou farbou, ktoré znamenajú svetlejšie odtiene, získame tým nádych mäkkosti.

Poďme si predstaviť farebné trendy v maľovaní

V tejto pracovnej oblasti je najčastejšia otázka zákazníka : „Akú farbu vybrať na stenu a aká je tento rok moderná?“

Pastelové farby

Asi najvýraznejším trendom sú pastelové farby a ich odtiene. Všimnite si, že niektoré z nich nápadne pripomínajú farby z Top 12 palety.

Alebo máte radi niečo výraznejšie?

Alebo trošku inak?

Farby a odiene sú z dielne Behr.

Na kolážach vidíme rôzne kombinácie týchto farieb v prevedení na jeden druh interiéru.

Šalviovo-zelená

Prečo je táto farba taká populárna? Jej šedozelený odtieň

je mäkký, tlmený, ale nie nudný. V kombinácii s tmavšou,

výraznejšou farbou , ako na obrázku(drevená podlaha)

pôsobí zaujímavo a sofistikovane.

Svetloružová, púdrová

Prekvapením tohto roku je svetloružová, púdrová farba. Pri jej použití v interiéri je potrebné byť  opatrný. Používajte jej najsvetlejšie odtiene. Vyzerá dobre s krémovými a svetlohnedými kombináciami.

Žiarivé, silné farby

Greenery, svetlozelená

Určite ste sa už stretli so svetlo zelenou farbou, ktorá rozžiari každú domácnosť a príbytok. Tak zvaná greenery (svetlo zelená) sa naozaj môže usídliť v našich domovoch svojím odvážnym, čistým a sviežim odtieňom. Samozrejme ani s najkrajšou farbou netreba preháňať. Niekedy stačí zvýrazniť jednu-dve steny v miestnosti alebo na jednu stenu nalepiť tapetu so zaujímavým motívom a pekný výsledok máte zaručený.

Caliente, karmínová, bordová

Caliente červená je sexy a má škoricové podtóny, ktoré ju robia živou. Je to červená, ktorá ukazuje skôr dôveru ako agresiu. V súčasných premenlivých, nie ľahkých časoch časoch Caliente prináša veľmi potrebnú vášeň a teplo. Dobre sa kombinuje so svetlými bielymi, alebo krémovými farbami.  Výborne vyzerá v kombinácii s obkladmi rôzneho druhu.

Taktiež je možné Caliente miešat aj odvážnejšími farbami, ktoré sú trendami roku. Farby na stenu v tomto odtieni sú jednoducho moderné. Je vhodná hlavne do obývačiek, jedální a chodieb.

Oceanside, petrolejová

Veľmi obľúbená farba v našich končinách, túto farbu nemožno nemilovať. Vyzerá výborne či sama o sebe aplikovaná na steny, ale aj v kombinácii s inými doplnkami, alebo tapetami.

Dark Plum, tmavá slivková

Anglické názvy sú tu zámerne, aby ste si vedeli vyhľadať

aj iné inšpirácie na zahraničných stránkach.

Tmavá slivková je odvážna, dramaticky fialová farba.

Na obrázku nábytok v petrolejovej farbe a

hnedej farbe nepôsobí vôbec rušivo,

aj keď sa táto farba kombinuje častejšie

so svetlými, krémovými doplnkami.

Kombinácie

Ak teda plánujete realizovanie zmien vo svojom príbytku, nezaškodí nejaká dávka farebnej inšpirácie v prípade, že sa pre nový odtieň stien neviete rozhodnúť. Tento rok by sa dal opísať ako farba úprimnosti a spriaznenia. Vo farebnej škále odtieňov je to kombinácia dvoch navzájom odlišných odtieňov, ktoré napriek protikladom pri sebe vytvárajú veľmi zmysluplné spojenie:

 

Spojenie modrej, petrolejovej s oranžovou predstavuje kombináciu teplých tónov so studenými. Farby sú zdanlivo nekombinovateľné, ale napriek tomu vytvárajú dojem celistvosti a súhry.

Pocit sviežosti, farebnosti a ľahkosti  v nás vyvolá kombinácia pastelových farieb svetlomodrej so žltou. Na obrázku vidno aj nádych petrolejovej. Taktiež je možné kombinovať s doplnkami tých istých farieb, vhodná je svetlá podlaha.

Zaujímavým je spojenie viacero odtieňov zelenej. Toto spojenie pôsobí upokojujúco a evokuje návrat k prírode, človek sa cíti veľmi príjemne, kombinácia je veľmi vhodná do spální.

Kombinácie rôznych odtieňov hnedej s krémovou a bielou v nás evokuje kľud a pokoj, pôsobí štýlovo a komplexne. Vhodná do všetkých priestorov. S kombináciami sa možno krásne pohrať.

A nakoniec čierna, jej odtiene so zlatohnedou predstavuje elegantnosť, majestátnosť a vznešenosť. V kombinácii s krémovou bielou, alebo bielou  nepôsobí rušivo, cítiť súlad farebných odtieňov. Nič nepokazíte zlatými kľučkami, alebo rámami na obrazoch.

Nebojte sa pohrať s kombináciou farieb. Oživia váš interiér a pozitívne presvetlia váš priestor. Budete sa doma cítiť príjemne, a budete aj IN.

Samozrejme sú medzi nami aj takí, ktorý radi ostanú verní tomu čo majú radi a nejaké trendy a moderné farby ich nezaujímajú.  Vám odporúčame oživiť priestor napríklad peknou tapetou na stenu. Môže ísť aj o fototapetu,  umiestnenú na stenu alebo dvere s úžasným prírodným alebo kvetinovým vzorom. Veľmi populárne sú aj art šablóny s umeleckým nádychom. taktiež obkladanie priečok, kozubov, alebo určitých výsekov, či celých stien obkladmi. Moderné sú najmä tehlové obklady, ktoré vidno hlavne na prevádzkach gastronomického charakteru, ale realizujú sa často aj v domoch, kde sa nachádzajú kozuby, alebo samostatné priečky.

Používajú sa aj iné obklady, napríklad s imitáciou dreva, kameňa a podobne, ktorými nič nepokazíte, práveže naopak. Pojednanie o tejto téme môžte nájsť v článku z našej dielne „Trendy dizajnu stien na rok 2018“.

Medzi nikdy nestarnúce trendy stále patrí tzv. návrat k prírode. Tu by sme mohli zaradiť všetko drevené, korkové, pletené, čiže všetky prírodné materiály. Použitie je rôznorodé. Široká paleta tapiet s týmito vzormi, či korok na stene alebo podlahe. Na interiér to pôsobí teplo a dokáže vyvolať pocit pohodlia a kľudu.

Dúfame, že sme vás v tomto článku dostatočne motivovali a inšpirovali a že sa s vervou pustíte do zveľaďovania svojich príbytkov. Ak pochádzate z Košíc, alebo z okolia neváhajte nás kontaktovať, veľmi radi vám s tým pomôžeme.

Článok pre vás pripravil Peter z Bluestork.

WordPressu sa venujem sa mu od roku 2010. Pracujem s témami dobrej kvality a upravujem ich dizajn. Časom som získal skúsenosti v zrýchľovaní stránok, so zabezpečením ich ochrany a zviditeľnením vo vyhľadávačoch- SEO optimalizácia. Pri hľadaní optimálneho riešenia pre marketing ma zaujal obsahový marketing, ktorý považujem za najsilnejší nástroj marketingu a preto sa mu venujem. Snažím sa tvoriť kvalitný obsah v súvislosti s týmito témami.