Farby a ich výber

farby a ich kvalita

Farby a ich výber

Maliarske farby a ich rozmanitosť , výber odtieňov sa za posledné  roky  neuveriteľne  zvýšila. Ničím výnimočným nie je , že  iba s výberom toho správneho odtieňa farby strávite veľmi veľa času. Samozrejme je tu ešte  otázka ; lesklá farba , polo lesklá, matná alebo hlboko matná. Ma byť  oteru vzdorná alebo umývateľná farba? Možno  deťom by sme mohli časť izby namaľovať s magnetickou farbou. A čo keby jedna stena v izbe bola v sýtejšom odtieni  ako tie ostatne farby? Od akého výrobcu zakúpiť farby?

A samozrejme cena  hra svoju úlohu. My sa s vami v nasledujúcich par riadkoch  podelíme o naše skúsenosti  aké farby a materiáli väčšinou klienti kombinujú a samozrejme celkovo s maľovaním.

Ako to vidíme my

V prvom rade by sme si mali ujasniť čo obnáša  ‘iba vymaľovať‘.

  • Vyber farby alebo tapety
  • Nezabudajme na kameninove,tehlove obklady.
  • Nájdu sa aj rôzne zrnité omietky ,benátsky šťuk, alebo iná dekoračná omietka.

Ako sme už spomenuli vyššie ,vyber je nekonečne rozmanitý.

Ale dosť už s teóriou!

Dnes už nemáme pocit že by prevládali v interiéroch veľmi sýte farby. Ľudia skôr vyberajú jemnejšie odtiene,a spestria si iba jednu stenu, klenbu alebo komín. . Napríklad; sýtejším odtieňom ako zvyšok izby, s tapetou, umelým kameňom, tehlovým obkladom alebo dekoračnou omietkou.

farby
farby a ich vyber

Veľmi tmavá alebo  sýta farba pôsobí stiesnene a nepohodlne. Zmenšuje priestor  a to samozrejme nechcete u vás doma dosiahnuť. Doma sa predsa všetci chceme cítiť pohodlne a uvoľnene.

V izbách deti je to niečo podobne ,ale miestnosť by mala pôsobiť veselo a zábavne. Vďačným doplnkom sú bordúry alebo iné tapety a  bordúry alebo iné tapety a nalepky na stenu s detským motívom.

Pri  výbere výrobcu farby (viem že to neradi čítate a nenávidíte nás za to) ,by ste nemali pozerať zásadne na cenu. Pokiaľ nemaľujete garáž ,pivnicu alebo iné malo navštevovane priestory, tak by ste si mali uvedomiť že ich nemaľujete každý deň. Neodporúčame zásadne kupovať lacné farby .Často majú veľmi slabú kryciu schopnosť, musí sa aplikovať viac vrstiev čim je spotreba farby vyššia a čas maľovania sa predlžuje.  Myslime si že farby namiešané na požadovaný odtieň v cene okolo 30 euro za  5 litrov (čo je zhruba množstvo na vymaľovanie stien priemernej izby) je primeraná cena a vyhovujúca kvalita.

 

Umývateľné farby na steny  alebo nie?

To je dneska dosť obľúbená tema  a veľmi častá otázka. Nájdeme širokú ponuku, farby  v rôznych odtieňoch a samozrejmosťou je že ich kúpite aj v matnom prevedení..

Pokiaľ výber farby  spĺňa požiadavky klienta ako je odtieň, povrch a cena, tak môže byť umývateľná, je to bonus. Ale pokiaľ sa klient rozhodne pre konkrétny odtieň, ktorý sa mu hodí k nábytku alebo tapete a výrobca ju neponúka v umývateľnej baze, tak samozrejme že si nebude  preto meniť cele plány ako si skrášliť priestor v ktorom býva. Už je málo výrobcov ktorý neponúkajú 99% svojich farieb oteru vzdorných.

Všeobecne sa hovorí že ak deti  zašpinia steny a my sme použili pri maľovaní umývateľne  farby  , jednoducho ich umyjeme. Ale zasa vieme aj to že keď deti zaberú naplno s ceruzkou po stene tak to nie je iba pokreslene ,ale je tam aj krásna ryha. Aj to umyjeme? Dosť podobne je to aj po akciách hrania sa s hráčkami na stene.

Ruku na srdce, koľko z vás umýva doma steny keď sú špinavé?  Priestory v ktorých bývate sa používaním zašpinia. No  trvá to niekolko rokov. Po takom čase  doma chcete aj  nejakú zmenu, tak si radi vymaľujete .Umývateľne farby majú svoju výhodu a samozrejme aj využitie, ale nemyslime si že je to vždy  priorita pri výbere farby.

Článok pre vás pripravil Peter z Bluestork.

WordPressu sa venujem sa mu od roku 2010. Pracujem s témami dobrej kvality a upravujem ich dizajn. Časom som získal skúsenosti v zrýchľovaní stránok, so zabezpečením ich ochrany a zviditeľnením vo vyhľadávačoch- SEO optimalizácia. Pri hľadaní optimálneho riešenia pre marketing ma zaujal obsahový marketing, ktorý považujem za najsilnejší nástroj marketingu a preto sa mu venujem. Snažím sa tvoriť kvalitný obsah v súvislosti s týmito témami.